Najczęściej zadawane pytania – FAQ

W tym miejscu postaramy się odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania, które dotyczą oświetlenia LED, diod, ich zasilania, odprowadzania ciepła, itp.

DIODY


Jak rozpoznać bieguny diody?

Na biegunie ujemnym dioda posiada wybicie na nóżce. Jeśli jej nie posiada, nóżka ta powinna być tak, czy inaczej nieco szersza niż nóżka bieguna dodatniego.


Ile lumenów emitują diody?

Przyjmuje się, że diody z chipem 35 mil generują ok. 120 lm z jednego wata mocy, natomiast diody z chipem 45 mil – aż ok. 140 lumenów z każdego wata mocy.

RADIATORY

pcb-czarne.jpg” alt=”” class=”wp-image-133″/>

Dlaczego należy stosować płytki PCB oraz radiatory aluminiowe?

Diody generują podczas pracy ciepło, które musi zostać odprowadzone, aby uniknąć ich przepalenia. Radiatory są odbiornikami tego ciepła.


Czy poza radiatorem PCB potrzeba dodatkowego chłodzenia?

1W mocy diody wymaga około 20 cm² powierzchni aluminium do pasywnego odprowadzenia ciepła i większość radiatorów PCB tego nie zapewnia. Należy więc zastosować dodatkowy radiator lub profil aluminiowy.

TERMOPRZEWODNICTWO


Na ile radiatorów PCB wystarczy tubka kleju termoprzewodzącego 10g?

50 – 80 sztuk. Klej należy nakładać w niewielkich ilościach, aby aluminiowe powierzchnie bliżej się stykały.


Czy pomiędzy diodę a PCB lepszy jest klej czy pasta?

Teoretycznie efektywność odprowadzania ciepła jest ta sama jednak pasta jest łatwiejsza w aplikacji oraz znacznie łatwiej odlutować diodę w przyszłości.

ZASILANIE


Czy driver można stosować ze ściemniaczem LED?

Nie można. Ściemniacz LED stosuje się przy połączeniach szeregowo-równoległych przy użyciu rezystorów. Na naszych aukcjach posiadamy specjalne płytki z miejscami na trzy diody połączone szeregowo wraz z polami na rezystory, które można dowolnie dobierać do określonych diod.


Czy do drivera powinno się podłączać maksymalną ilość diod z jego zakresu czy zostawić zapas?

Dla LED drivera tak naprawdę nie ma znaczenia czy zasila minimum czy maksimum diod ponieważ natężenie (ilość pądu) jest stałe, a wyższe napięcie nie wpływa na obciążenie zasilacza.


Czy jeśli dioda w specyfikacji jest opisana jako 350 mA to czy można ją zasilać driverem 300 mA?

Jeśli diody są przewidziane do zasilania prądem 350 mA jest to maksymalny prąd jakim bezpiecznie możemy obciążyć diodę. Jeśli zastosujemy niższą wartość, np. 300 mA, to dioda będzie działała emitując nieco mniejsze natężenie światła. Wpływa to natomiast korzystnie na jej żywotność i generowanie mniejszej ilości ciepła.